Mes išklausome savo pacientus ir taikome asmeninį, geriausiai jų lūkesčius tenkinantį gydymą!

 

ENDODONTIJA

Endodontija iš graikų kalbos - mokslas apie danties „vidų“, šaknies kanalų gydymą. Endodontinis gydymas yra reikalingas tada, kai danties šaknyje esanti pulpa tampa uždegiminė arba infekuota.

 

 

Kiekvienas dantis turi nuo 1 iki 3 šaknų. Kiekvienoje šaknyje būna nuo 1 iki 3 kanalų. 

 

 

 Kiekviename danties šaknies kanale yra nervas ir danties audinius maitinanti kraujagyslė – visa tai sudaro danties šaknies kanale esančią pulpą. Kai į šaknies kanalą patenka bakterijų, ar jų veiklos produktų, prasideda grįžtamas arba negrįžtamas pulpos uždegimas. Pagrindinis bakterijų patekimo kelias yra danties ėduonis. Taip pat nervo uždegimas gali išsivystyti dėl dantų traumos, netaisyklingai atliekamų gydymo procedūrų, išplitusios periodonto (dantį kaule laikantis raištis) patologijos ir kt. 

Laiku nepašalinus dirgiklio pvz. negydant dantų karieso, dantų šaknų kanaluose esanti pulpa apmiršta ir šaknies kanalų spindis tampa bakterijų rezervuaru. Ilgainiui bakterijos ir jų veiklos produktai prasiskverbia pro danties šaknies viršūnę ir sukelia apie šaknies viršūnę esančio kaulo irimą ir uždegimą. Negydant uždegimo galima sulaukti rimtesnių komplikacijų, kurių gydymas tampa sudėtingesnis ir reikalaujantis daugiau pastangų.

Pulpos uždegimui neišplitus už šaknies kanalo ribų pacientai gali jausti aštrų savaimę prasidedantį skausmą. Skausmas dažniausiai prasideda naktį, pakeitus padėtį iš stovimos į gulimą. Skausmas yra sunkiai lokalizuojamas. Vaistai nuo skausmo nepadeda arba padeda tik trumpam laikui.

Kuomet uždegimas išplinta už šaknies kanalo ribų skausmas būna maudžiantis, gerai lokalizuotas, vaistai nuo skausmo yra gana efektyvūs. Tam tikrais atvejais, kai uždegiminis procesas išplinta, galimas minkštųjų audinių patinimas aplink priežastinį dantį. Tuomet gali atsirasti ir bendrinių simptomų, t. y. pakilti temperatūra, padidėti sritiniai limfmazgiai ir pan. Taip pat burnos ertmėje, dažnai pažeisto danties projekcijoje, gali atsirasti fistulė („pūlinukas“). Šis darinys neretai išnyksta, o po tam tikro laiko vėl iškyla burnos ertmėje. Tai rodo lėtinį apie danties šaknį vykstantį uždegimą. Dažnai pasitaiko, kad pacientai net ir gerokai išplitus uždegimui nejaučia jokių simptomų. Tokiu atveju tik savalaikis profilaktinis patikrinimas padeda apsaugoti nuo rimtesnių komplikacijų.

Dantų šaknų kanalų gydymas labai svarbus norint išsaugoti „nuosavą“ dantį burnos ertmėje. Siekiant kuo kokybiškiau atlikti šaknų kanalų gydymą yra nuolatos kuriami nauji gydymo metodai ir tobulinami jau esami. Naudojant naujausią įrangą (padidinamąją optiką, mikroskopą, ultragarsinį aparatą ir kt.) galima ne tik taisyklingai suformuoti danties endodontinę ertmę, surasti pagrindinių bei papildomų kanalų įeigas, bet ir pašalinti seną plombinę medžiagą, kanaluose likusius svetimkūnius ar senus kultinius kaištinius įklotus („štiftus“), surasti užkalkėjusius kanalus bei aptikti tokias komplikacijas kaip perforacijas („prakiurimus“) ar skilimus.

Pradinis dantų šaknų kanalų gydymas priklausomai nuo diagnozės užtrunka nuo 1 iki 14 dienų. Pirmajame vizite yra išvalomi visi bakterijų pažeisti audiniai, šaknies kanalas yra dezinfekuojamas, suvedami vaistai, uždedamas laikinas užpildas. Antrajame vizite po 7 – 14 d. kanalai yra užplombuojami ir yra atstatomas danties vainikas. Sudėtingais atvejais gydymas gali užtrukti ir ilgiau. Po endodontinio gydymo rekomenduojamas danties atstatymas vainikėliu. 

Dėja, šaknies kanalų gydymas ne visada būna sėkmingas. Dažnai nesėkmingas gydymas yra susijęs su blogu kanalų išvalymu, užplombavimu. Tačiau kartais pasitaiko gydymui atsparių bakterijų. Tokiais atvejais prireikia kanalų pergydymo nechirurginiu arba chirurginiu būdu. Dėl viso proceso sudėtingumo yra rekomenduojama po endodontinio gydymo 3-4 metų laikotarpyje reguliariai (1-2 kartai metuose) atlikti profilaktinius patikrinimus siekiant įsitikinti, jog gydymas buvo sėkmingas.

Parašykite
Paskambinkite
Žemėlapis
Apie